Tunsin itseni hermostuneeksi. Siitä, kun olin nähnyt Elinan viimeksi, oli neljä vuotta. Silloin hän oli vielä näyttänyt omalta seksikkäältä itseltään. Muistin, että talo oli raittiusseuran kerhotaloa vastapäätä. Elina asui kolmannessa kerroksessa. Sukunimikin oli yhä entinen, Koskimies, eikä huoneiston kohdalla ollut kuin yksi nimi. Se oli epäilemättä hyvä asia.
Hissi lähti kolahdellen takaisin alakertaan heti, kun olin astunut ulos. Paidan kainalot tuntuivat inhottavan hikisiltä, kun seisoin Elinan oven takana etusormi valmiina painamaan ovikelloa. Emmin niin kauan, että käytävän valot ehtivät sammua. Rykäisin kurkkua, hengitin syvään, napsautin valot takaisin päälle ja painoin päättäväisesti ovikelloa.
Yritin tavoittaa olemukseeni huolettomuutta, sipaisin äkkiä tukkaani sekaisemmaksi ja yritin seisoa rennossa asennossa. Ilmeisesti Elina tunsi minut yhä ja näki vaivattomasti lävitseni. Hän vaikutti huvittuneelta, mikä vapautti minunkin puoleltani tunnelmaa. Olen aina saanut itseluottamusta siitä, kun naiset nauravat minulle. Ravistin varovasti kädessä olevaa tuliaiskassia. Pullot kilahtelivat yhteen. Elina kääntyi ja vinkkasi minua peremmälle.
- Löysit perille, Elina huikkasi, mihin en osannut vastata mitään.
Hieman pettyneenä panin merkille, ettei Elina ollut pukeutunut minua varten mitenkään erityisesti. Rento urheiluhuppari roikkui sinisiin farkkuihin verhotun takamuksen päällä. Elinalla oli pieni takapuoli, mutta kokoon nähden suuret rinnat. Muistin, miten hulluna himosta oli joskus hamunnut noita rintoja suuhuni. Ja miten Elina aivan yhtä hulluna oli tunkenut niitä suuhuni niin, että olin ollut tukehtua. Välittömästi sitä muistellessani minulla alkoi seistä.
- Minulla on juustokeksejä ja erilaisia juustoja. Osasin arvata, että sinä tuot viinin, Elina sanoi kantaessaan juustotarjotinta pöytään. En tiedä, oliko Elina huomannut katseeni tai nähnyt siinä jonkinlaisen moitteen, mutta hyvin pian hän lisäsi:
- Ajattelin, ettei sinua varten tarvitse pukeutua, olethan sinä minut nähnyt, kaikenlaisissa vaatteissa. - Niin, olenhan minä, vastasin nolona ja ihmettelin, miten ylivoimainen tilanteen haltuunottokyky naisilla on miehiin verrattuna.
Elina oli kaatanut viinin laseihin, kun istuin pöytään. Yritin tarkkailla olisiko joku ilme, satunnainen ele, sana, mikä tahansa ollut vihje. Vaikka kuinka yritin etsiä, ja halusin niin nähdä, en löytänyt mitään siihen viittaavaa. Puhuimme yhteisistä muistoista, ja siitä, mitä meistä oli tullut. Välillä nauroimme. Sitten taas puhuimme. Ja nauroimme. Puheen lomassa katselin Elinan valkoisina olkapäillä roikkuvia hiuksia. Yritin pitää huolta, ettei katse harhautunut liian pitkäksi aikaa hartioilta alaspäin. Auki unohtuneen television sininen valo läpätti yksiön valkoisilla seinillä.
Ensimmäinen pullo oli tyhjennetty. Minä siirryin pöydältä sohvalle, ja Elina oikaisi itsensä lattialle makaamaan. Hän piti käsiään leuan alla ja katseli äänetöntä televisiota. Minä yritin pitää juttua yllä, vaikka yhteiset puheenaiheet tuntuivat käyvän vähiin. Kun en enää muuta keksinyt, käytin epätoivoisen kortin ja kysyin, olisiko Elinalla vanhoja valokuvia. Laiskasti Elina nousi lattialta ja penkoi kirjahyllystään vanhan albumin.
- Tässä on jotain, Elina sanoi ja sysäsi albumin käteeni. Hän jäi itse makaamaan lattialle, niille sijoilleen, joilta oli juuri noussut.
Katselin valokuvia ja yritin näyttää kiinnostuneelta. Huomasin, että Elina näytti yhä samalta, minä olin vanhentunut. Osa kuvista herätti henkiin vanhoja muistoja, enimmäkseen ne olivat yhdentekeviä. Albumin puolivälissä minun tilalleni tuli joku toinen. En halunnut katsella kuvia Elinasta jonkun muun kanssa, joten laskin albumin käsistäni sohvalle.
Vilkaisin Elinaan pyytääkseni vielä lisää viiniä. Silloin huomasin, että tämän olemus oli kokonaan muuttunut. Jännittynyt vartalo kohoili kiihtyneen hengityksen tahtiin. Katse oli kiinnittynyt televisioruutuun. Minäkin katsahdin televisioon. Edellinen elokuva oli loppunut, uusi alkanut. Alastomaksi riisuttu japanilainen nainen makasi lasipöydän päällä, kaksi miestä piirsi huulipunalla kirjaimia naisen ihoon.
Nielaisin. Asettunut erektio iski koko voimallaan takaisin. Elina tuijotti yhä herkeämättä televisiota, minä rohkaisin itseni ja laskeuduin hänen viereensä. Vein käteni hänen takapuolensa päälle. Elina ei katsonutkaan minuun, mutta ei myöskään siirtänyt kättäni. Elina hengitti entistä raskaammin, ja ujutin käden farkkujen sisään. Hengitys kiihtyi huohotukseksi.
Tartuin Elinan käteen ja nostin hänet seisomaan. Elina ei vastustellut, nousi varpailleen ja painoi häpykumpunsa seisokkiani vasten. Riipaisin hupparin hänen yltään, ja riuhdoin samalla oman paitani napit auki. Minulla ei ollut kauluspaidan alla aluspaitaa. Elina nosti oman teepaitansa helmaa ja painoi pienen mahan alkunsa minun mahaani vasten. Ihon kosketus sai minut suunniltani. Työnsin Elinaa edelläni kohti huoneen nurkassa olevaa vuodetta.
Elina näpäräsi toisella kädellä farkunnappejaan auki, puristi minua toisella kädellä tiukemmin itseään vasten. Sitten hän riisui aluspaitansa ja heittäytyi selälleen vuoteelle. Kiskaisin housut hänen jaloistaan, karistin omat housuni samaan vaatemyttyyn ja laskeuduin polvilleni lattialle. Elinan jalat roikkuivat vuoteen reunan yli. Levitin reisiä auki ja painoin kasvoni kiinni pikkuhousujen kankaaseen. Hengitin syvään kirpeää tuoksua. Nuolaisin pillulta maistuvaa kangasta.
Juuri kun olin rullannut pikkuhousut Elinan jaloista, hän kiskaisi minut kainaloista ylemmäksi. Elina suuteli minua ensin suulle, painoi sitten pääni kaulalleen. Valkoiset, silkkisen pehmeät hiukset levisivät päälleni. Näykin korvannipukoita, suutelin kaulaa ja painoin vielä boksereiden sisällä seisovan kyrpäni pillua vasten. Se asettui aukeavaan, märäksi kastuneeseen vakoon. Elina tarttui tukkaani ja painoi päätäni alemmaksi. Ne olivat edessäni, juuri sellaisina kuin ne muistin, rinnat, joiden veroisia en ollut koskaan sen jälkeen nähnyt. Enkä koossa mitattuna tule luultavasti koskaan näkemäänkään.
Napsautin äkkiä liivin hakaset auki ja hamusin vaaleanpunaisen nännipihan suuhuni. Nänni kovettui suussani kovaksi kuin kirsikan kivi. Elinan silmät olivat kiinni, kasvojen ilme muistutti melkein irvistystä. Huulilta purkautui tahattomia ynähdyksiä. Koska Elina oli tähän saakka esittänyt vaikeasti tavoiteltavaa, nyt oli minun vuoroni toimia kiusaajana. Elina oli niin pieni, että hänen kääntelemisensä oli helppoa. Kieräytin Elinan vatsalleen ja sen jälkeen nostin hänet kontilleen.
Asetuin itse hänen taakseen, ja unohduin hetkeksi ihailemaan kauniita peränäkymiä, pillua, jonka yläpuoliset karvat kiiltelivät kiimasta, pakaroita, joiden välissä sykki peräaukon tähti. Jalkojen välistä näkyivät raskaina lakanaa hipovat rinnat. Vein toisen käteni klitorikselle ja levitin pakaroita toisella kädellä. Vatkasin pillua, joka vuosi kädelleni. Nuolin pitkillä lipaisuilla pakaroiden välistä ja pyöräytin välillä kieltä värähtelevän peräaukon ympärillä. - Pane jo, Pane minua, niin kuin tuossa elokuvassa, Elina voihkaisi. Televisiossa kaksi miestä nai vuoron perään naista rajusti takaapäin. - Nytkö jo? kysyin. - Heti, Elina sai sanottua.
Saman tien riisuin bokserini ja kohosin polvilleni Elinan taakse. Paksuna ja suonikkaana seisova kyrpä solahti märkään pilluun kuin itsestään. Pillun turvonneet seinämät puristivat lämpiminä ja lihaisina kyrvän vartta. Muutaman tunnustelevan työnnön jälkeen aloitin rytmikkään takomisen. Elinan rinnat heilahtelivat työntöjeni tahdissa. Hän vei väkisin toisen käteni haaraväliinsä ja alkoi pyörittää kättäni villisti pillullaan.
-Lujempaa, lujempaa, Elina huusi. Ja minä panin, Elina ravisteli päätään puolelta toiselle. Sitten hän köyristi selkänsä, laskeutui kyynärpäiden varaan ja hautasi päänsä kyynärvarsien väliin. Voihke yltyi kirkumiseksi. Nivuset läiskähtelivät pakaroihin, kun kiihdytin viimeisiin työntöihin, ja sain Elinan laukeamaan ensin. Koko nainen vavahteli. Jatkoin vielä hetken, kunnes minäkin annoin mennä ja ruiskautin spermat syvälle kohdun seinämiin.
Elina lyyhistyi vatsalleen. Minä laskeuduin hänen viereensä. Heräsin siitä aikaisin aamulla, keräsin vaatteeni varoen herättämästä Elinaa ja lähdin.